תמ"א 38- הדרך להשבחה ושדרוג הנכס שלכם

תמ"א 38 זהו שמה של תכנית מתאר ארצית שייעודה הוא חיזוק מבנים קיימים לשם הגנה מפני רעידות אדמה.
תמ"א 38 מטרתה לחזק ולשפץ את כל אותם מבנים שקיימים היום בישראל ושאינם עומדים בדרישות התקן הקובע לגבי עמידות מבנים ברעידת אדמה. תכנית המתאר הזו הוכנה ע"י המועצה הארצית לתכנון ובניה ואושרה ע"י ממשלת ישראל עוד בשנת 2005 . תמ"א 38 הייתה כורח המציאות לאחר שהתברר שיש היום בישראל אלפי בניני מגורים שאינם עומדים בתקן של רעידת אדמה ובמקרה שתחול רעידת אדמה הם צפויים להתמוטט לגמרי.
מצב זה הביא את המדינה למלכוד, מצד אחד אין ביכולתה לממן את חיזוק ושיפוץ כל המבנים בארץ ומצד שני היא לא יכולה להטיל זאת על האזרח הקטן מבלי שהיא תתן לו תמריץ כלשהו . תמ"א 38 היא הפתרון למלכוד הזה, תמ"א 38 מציעה לאזרח הקטן שגר בבנינים לא תקניים לבצע פרויקט של חיזוק הבניין ובתמורה הוא יוכל לקבל זכויות בנייה מסוגים שונים. שישבחו את הנכס .

אילו זכויות בנייה יכול לקבל בניין שעונה לקריטריונים של תמ"א 38

• הוספה של יחידות דיור בבניין ע"י בניית יחידת דיור נוספת על הגג, או ע"י בניית יחידת דיור בתוך הקומה שנמצאת על עמודים, או הוספת אגף חדש לבניין כולו.
• הרחבה של הדירות הקיימות , בניית ממ"דים חדשים, הוספת מרפסת שמש ועוד.
• אפשרות להוספת מעלית לבניין ., חנייה מסודרת, סגירת חדר אשפה, שדרוג חזית בניין ועוד.
תמ"א 38 מעניקה לדיירים המתגוררים בבניינים לא תקניים אפשרות למימון הפרויקט של חיזוק הבניין ע"י הוספת קומה נוספת , תמ"א 38 מאפשרת לדיירים למכור לקבלן את זכויות הבניה והקבלן ירוויח מבניית קומה נוספת על הגג ובתמורה יממן את עלויות החיזוק והשדרוג של הבניין.
בשנים האחרונות לאחר שהתברר שמאז אישור תכנית המתאר תמ"א 38 ועד תחילת שנת 2007 בוצעו רק כמה פרויקטים בודדים במסגרת תמ"א 38, החליטה המדינה להעניק תמריצים נוספים בדמות של הטבות מס (כמו פטור ממס שבח, הפחתה או פטור מלא של היטל ההשבחה) שיגדילו את הכדאיות של הקבלן ושל הדיירים לביצוע הפרויקטים הללו.
יישום מוצלח ונכון של תמ"א 38 יכול לשמש מנוף לשיפור חזותה של עיר, ולעליית ערך הנכסים השונים בעיר, ערים ותיקות בישראל יכולות להשתמש היום בתמ"א 38 כאמצעי שישבח את פני העיר יעלה את ערך הדירות בעיר ועקב כך יעלה את איכות האוכלוסיה המגיעה לעיר.
כעת נותר לנו לראות האם הרשויות המקומיות , המוסדות השלטוניים והאזרח הקטן ישיכלו לשתף פעולה כדי להשיג את היעד הנכסף.

המאמר מוגש מתאם לוח דירות להשכרה הומלי

למידע נוסף : תמ"א 38

אדריכל תמ"א – מנדל אדריכלים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *