מה חשוב לדעת על קבוצות רכישה

קבוצות רכישה הן בעצם קבוצות של אנשים פרטיים שמתאגדים ביחד כקבוצה שיש לה מטרה משותפת של ביצוע פרויקט בניה כלשהו . קבוצות רכישה לוקחות על עצמן את האחריות על מציאת קרקע ועל ביצוע פרויקט הבניה על כל שלביו ומרכיביו, החל מקבלת ההיתרים הנדרשים, הכנת התכניות ההנדסיות הנדרשות , וכלה במציאת קבלן המעליות שיבצע התקנה של מעליות בבניין. יש היום קבוצות רכישה קטנות הכוללות עשרות חברים ויש קבוצות רכישה גדולות שכוללות מאות חברים.

קבוצות רכישה הפכו בשנים האחרונות לשיטה נפוצה ופופולרית שבה האזרח הקטן הוא בעצם יזם גדול והאזרח הקטן יכול לקבוע לא רק אילו אריחים יהיו בביתו ואילו תריסים יותקנו בחלונות הבית אלא גם מי יהיו השכנים שלו.

לשיטה זו של קבוצות רכישה יש יתרונות וחסרונות

יתרונות :
• חסכון כספי –ייזום וביצוע של פרויקט בניה באמצעות קבוצת רכישה הוא זול בכ-20% מקניה ישירה מקבלן משום שהתשלום לקבלן כולל בתוכו כ-20% רווח נקי של הקבלן .
• קבוצות רכישה אין להן תלות בקבלן או ביזם של הפרוייקט , והן לוקחות אחריות מלאה על כל תהליך הבנייה. בנוסף לכך קבוצות רכישה יכולות לקבוע מה יהיה המפרט הטכני בבנין שהן בונות ומה יהיה רמת הגימור בבניין, הקבלן כבר לא יכלו לקבוע איזו מטבח הוא יתקין בכל בית אלא חברי הקבוצה עצמה מחליטים על כך.
• אפשרות להחליט מה יהיו המאפיינים של האוכלוסיה שתהיה בקבוצת הרכישה – אדם שהוא חבר בקבוצת רכישה יכול להשפיע על הזהות של שאר משתתפי קבוצת הרכישה, כך למשל ניתן למצוא קבוצת רכישה שרוב חבריה הם בעלי מקצועות חופשיים, או קבוצת רכישה שרוב חבריה הם מהמגזר האנגלו-סקסי.

חסרונות :
• פרויקט בניה המתבצע ע"י קבוצת רכישה משמעותו אין סוף התרוצצויות בין הרשויות הבירוקרטיות השונות, ומרוץ מתיש ומעצבן אחר עשרות בעלי מקצוע .
• פרויקט בניה באמצעות קבוצת רכישה יכול להביא גם לסיכונים גבוהים יותר משום שאם חבר אחד בקבוצת הרכישה יגיע למצב של מצוקה כלכלית ולא יוכל לשלם את הסכומים הנדרשים הוא יוכל לתקוע את הפרויקט כולו, או שיגרום לכך ששאר חברי הקבוצה יצטרכו לשלם במקומו. קבוצות רכישה אינן תלויות בקבלן אך חברי הקבוצה תלויים זה בזה .
• פרויקט בנייה הוא תהליך משפטי מורכב ולא פשוט ולכן כל מי שמחליט להצטרף כחבר בקבוצת רכישה רצוי שיהיה לו עו"ד שילווה אותו וינחה אותו.
• רצוי לבדוק מהי שיטת חלוקת הדירות ומהו האופן שבו מתקבלות החלטות בנוגע לתהליך הבניה של הדירות, האם אנו בתור חברי קבוצת רכישה יכולים להשפיע על המפרט הטכני של הדירה או לא? כיצד תתנהל חלוקת הדירות בין חברי הקבוצה.? אלו הן סוגיות חשובות שיש לבדוק.

הטרנד של קבוצות רכישה הוא טרנד חם ופופולרי כעת נותר לראות כיצד יתגלגלו הענינים בהמשך, מה יעשו הקבלנים כדי לזכות באמונם של קבוצת רכישה , האם אנו צפויים להתפתחות של שכונות הומוגניות שימנעו אינטרקציה חברתית , והאם יינקטו צעדי מיסוי כלשהם ע"י רשויות המס .

המאמר מוגש מתאם לוח דירות למכירה הומלי
למידע נוסף :  בניה קלה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *